Aktualności

O hałasie w prasie
2015-03-03

O hałasie w prasie

W ostatnim czasie pojawiło się w prasie kilka artykułów, które podejmują merytoryczne rozważanie na temat problematyki hałasu. Serdecznie polecamy zapoznanie się z kilkoma z nich:

A bez uszczerbku dla słuchu możesz pozwolić sobie tylko na godzinę głośnej muzyki dziennie. Światowa Organizacja Zdrowia wydała nowe wytyczne na ten temat. Więcej można przeczytać w artykule "Na koncercie rockowym zostań przez 28 sekund" dostępnym na portalu www.gazeta.pl lub w PDF.

 

"Ponad miliard nastolatków i młodych ludzi jest narażonych na ryzyko głuchoty bądź uszczerbku słuchu, spowodowanych długim i głośnym słuchaniem muzyki - zwłaszcza przy użyciu słuchawek - ostrzega WHO.  Przypomina ono również, żeby uważać na zbyt głośną muzykę w klubach czy na koncertach. Występ gwiazdy rocka może emitować dźwięk o poziomie 115 decybeli, co nie naraża słuchu tylko wtedy, gdy  muzyka gra krócej niż pół minuty. Na koncert trwający kilka godzin lepiej zabrać zatyczki do uszu, które wyciszą dźwięk." Szczegóły są dostępne na portalu gazeta.pl

 

Hałas jest  jednym z poważniejszych problemów obniżających jakość życia w Europie. Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem po raz pierwszy był obchodzony na świecie dopiero w roku 1995 z inicjatywy Ligi Niedosłyszących. Obchody tego dnia w Polsce zapoczątkowało Towarzystwo Higieny Akustycznej pięć lat później. Obecnie święto obchodzone jest 25 kwietnia. Więcej mozna przeczytac w artykule "Hałas w środowisku. Zanieczyszczenie środowiska hałasem" na portalu ekologia.pl

 

Przeprowadzono pomiary natężenia nocnego hałasu w centrum Krakowa. Wyniki są szokujące.Szczegóły w artykule "Kraków ogłuszony nocnymi hałasami" na portualu Straży Miejskiej Miasta Krakowa

 

Praktyczne rozwiązanie wielu zagadnień związanych z hałasem umożliwia tzw. kamera akustyczna. Jest to zintegrowana technologia, która szybko i precyzyjnie dostarcza kluczowych informacji o badanych obiektach. Dynamiczny rozwój i zainteresowanie tą techniką pomiarową pozwalają przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości zastąpi ona klasyczne metody prowadzenia pomiarów. O jej działaniu mozna więcej sie dowiedzieć z artykułu "Zobaczyć dźwięk - nowe metody walki z hałasem" na portalu Forum Budowlane

 

Już w przyszłym roku dowiemy się czy ryby w Baltyku też maja powody aby walczyć z hałasem. Międzynarodowy projekt BIAS (Baltic Sea Information on Acoustic Soundscape) ma na celu badanie hałasu w Bałtyku. Badanie kończy sie z końcem 2014 roku. W wyniku badania ma powstać mapa hałasu w Bałtyku oraz program komputerowy, który będzie w stanie podać z dosyć dużą dokładnością, jaki hałas powstanie w danej części Bałtyku przy dowolnym hipotetycznym ruchu statków. Więcej mozna dowiedzieć się z artykułu "Mierzą hałas w Bałtyku" na portalu wPolityce.pl.

 

To, że hałas to groźna broń wiadomo nie od dziś. Jak wykorzystywana jest muzyka w wziezieniu w Guantanamo możemy przeczytać w artykule "Dręczyc muzyką", gdzie były więzień opowiada swoją historię. Całośc artykułu można znaleźć na stronie Polityki.

 

Na łamach Gazety Wyborczej 3 września ukazał się artykuł zatytułowany „Hałas - zatruwa nas tak jak toksyczne powietrze”. Autorka tekstu, Margit Kossobudzka, zwraca uwagę na negatywny wpływ hałasu na zdrowie człowieka. Powołując się na szacunkowe dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podkreśla, iż problemem hałasu, definiowanego jako rodzaj zanieczyszczenia środowiska, mającego swoje szkodliwe konsekwencje dla zdrowia, jest dziś dotkniętych już ok. 10% całej populacji.
Z pełną treścią artykułu można zapoznać się na stronie Gazety Wyborczej lub w formacie PDF.

 

W ekonomicznym dodatku Rzeczpospolitej został opublikowany dnia 17 maja artykuł pt. „Rośnie nam pokolenie głuchych”, autorstwa Adama Woźniaka. W publikacji przywoływane są wyniki badań naukowych, które rozpatrują problem hałasu w kategoriach zjawiska społecznego, mającego wpływ na całe pokolenie. Hałas powoli staje się chorobą cywilizacyjną.
Z pełną treścią artykułu można zapoznać się na stronie Rzeczpospolitej lub w formacie PDF.

 

Adam Woźniak w ekonomicznym dodatku Rzeczpospolitej poświęcił jeszcze jeden artykuł problematyce hałasu. W publikacji pt. „ Polski problem: głuchota”, opublikowanej dnia 17 maja, Autor tym razem skoncentrował się na aspektach szkodliwości hałasu w wymiarze Polski, m.in. w kontekście dzieci i młodzieży słuchających muzyki za pośrednictwem słuchawek dousznych.   
Z pełną treścią artykułu można zapoznać się na stronie Rzeczpospolitej lub w formacie PDF.

 

W kontekście polecanych powyżej artykułów, opublikowanych w ogólnopolskich dziennikach, niezwykła wydaje się publikacja przeprosin Operatora Stadionu Narodowego za hałas podczas tegorocznego Orange Warsaw Festival. Tekst opublikowany został w internetowym serwisie tematycznym portalu Onet.pl, poświęconym muzyce.
Z pełną treścią artykułu można zapoznać się na stronie muzyka.onet.pl lub w formacie PDF.

 

Pan dr Grzegorz Roch Bajorek na łamach internetowego wydania tygodnika "Południe", w felietonie zatytułowanym "Jak Kali mieć hałas", przedstawił dobrze znaną prawdę. Autor odwołując się do bohatera powieści Henryka Sienkiewicza, podkreśla powszechny relatywizm w ocenie sytuacji. Tym samym problem hałasu zaczyna być dostrzegany dopiero wówczas, gdy dotyka nas samych lub jego konsekwencje mają swoje odzwierciedlenie w naszej przestrzeni zyciowej.
Z pełną treścią artykułu można zapoznać się na stronie tygodnika Południe lub w formacie PDF.

 

W ramach działań informacyjno-edukacyjnych pragniemy rozpowszechniać treści publikowane w zewnętrznych serwisach internetowych, tradycyjnych wydaniach papierowych gazet i czasopism, audycjach radiowych, telewizyjnych itp. Zachęcamy do dzielenia się z nami materiałami, które moglibyśmy promować w naszym Serwisie Internetowym. Warto, aby Osoby bezpośrednio dotknięte problemem hałasu lub zwyczajnie zainteresowane tą tematyką miały szansę zapoznania się z wartościowymi merytorycznie publikacjami.
Wszelkie informacje prosimy przesyłam drogą mailową na adres projekt@ciszejprosze.pl